Mami azt írja, aranybányát talált:
Viasat History - A teleszkóp 400 éve. Egy igazi aranybánya a film, egy amolyan leiterjakab bomba. A kedvencem:
Galilei több távcsövet készített, melyeknek egyre nagyobb volt a mágneses ereje.
magnification
Újraélvezhető ma reggel 9-től.
Ez valóban igen szép darab, de az lenne az igazi, ha minél többet ki tudnánk nyerni ebből az aranybányából - ráér valaki ma reggel 9-kor? Örömmel bővíteném a posztot.
És máris megjött az első kiegészítés, magától a beküldőtől:
egy-két bónusz gyöngyszem:
...barionik nevű anyag, ami a Földet alkotja...
A barion fizikai szakkifejezés, bizonyos (3 kvarkból álló) részecskék gyűjtőneve, legismertebbek a proton és a neutron. Barionanyag az, ami főként ilyen részecskékből áll (a mindennapi életben nagyjából csak ilyennel találkozunk). Ez angolul baryonic matter, a fordító verziójában barionik nevű anyag.
Azt is megtudtuk, hogy Galilei távcsöve nemcsak mágneses, de 3-motoros is volt (bár akkortájt elég kevés motor működött még...). Tanult kollégáim megfejtették a titkot, az angol wikipédia cikke alapján: "After a frantic 24 hours of experimentation, working only on instinct and bits of rumors, never having actually *seen* the Dutch spyglass, he built a 3-power telescope". Szóval ez voltaképp 3x-os nagyítású kukker.
Fordítónk amúgy nem lehet nagy szakértője a témának, mert számtalan nem különösebben vicces esetben nem a meghonosodott szakkifejezéseket használja, hanem tükörfordít, de egyébként sem tesz túl nagy tanúbizonyságot a természettudományos műveltségről, ha valaki Ptolemaioszt Ptoleminek fordítja.