A cím egy Guinness-rekordra utal. Persze nem törünk a kiváló hokiblog babérjaira (az egyik legviccesebb blog-alcím is az övék), ez valójában egy félrefordítás, nem pedig hokihír. seth_greven küldte (nem fér ki az összes rövidítése):
Az 1999-es (ha jól emlékszem, ez volt) Guinness Rekordok könyvében láttam a következőt. Mivel nagyon szeretem a jéghokit, odalapoztam a hokis rekordokhoz, és a kapusok statisztikáinál láttam valamit.
Terry Sawchukról, a legendás kapusról volt szó, és azt írták róla, hogy 447 győzelmet, 330 vereséget és 172 döntetlent tudhat magáénak, valamint 103-szor állították ki.
Egy a hokit nem szerető embernek lehet, hogy nem tűnne fel a dolog, és lehet, hogy a fordítónak is mindössze annyi a "bűne", hogy nem ért a hokihoz, és ahhoz, hogy ott mit, és hogyan számolnak a statisztikákban. Ha ez így van, akkor nem is rónám fel neki hibának, hiszen nem érthet mindenhez.
A kiállításokat percre mérik, tehát legfeljebb olyasmi szerepelhetne ott, hogy 68 perc kiállítást szedett össze, de kapusoknál nem szokták a kiállításokat jegyezni a statisztikákban.
Amit viszont Sawchuk tényleg megcsinált 103-szor, az a shutout. Itt biztos azt gondolta a fordító, hogy shutout, talán kizárás... akkor biztos a kiállításról van szó. Azt viszont angolul penaltynak mondják.
A shutoutot magyarul például hibátlan mérkőzésnek, vagy kapott gól nélküli mérkőzésnek szokták mondani, tehát 103 meccsen nem tudott neki gólt lőni az ellenfél.
És azért ugrott be egyből a dolog, mert éppen ezt a rekordját döntötte meg nemrég a szintén legendás Martin Brodeur, aki most az olimpián a kanadai válogatott kapujában fog állni.
Érdekességképpen álljon itt még Sawchuk fényképe a Life címlapjáról. Láthatóan trükkfelvétel, de nem azért, amit gondolna az ember - ugyanis nem az a helyzet, hogy a drámai hatás kedvéért több sérülést és heget tettek az arcára, mint amennyit valójában szerzett 16 éves NHL-pályafutása során, hanem kevesebbet. Az összes egyszerűen nem fért volna el.
A poszt végén a "most az olimpián" utalás természetesen a beküldéskor volt aktuális, február közepén (haladunk, nem?).
Ja, és javaslom, hogy Sawchukot számoljuk be a magyar NHL-rekorderek közé is. Csak azt a módszert kell alkalmazni, amivel kijön a 14 (vagy még több) magyar Nobel-díjas is - ugyanis az apja Galíciából vándorolt ki.