Úgy látszik, ez ma az Indexes cikkek napja (a következő az előző, előre beállított bejegyzés is erről fog szólni szólt). Egy ideig vártam, hátha javítják ezt a cikket, de nem: http://index.hu/tudomany/tlnts080909/
Az MTI anyagáról van szó, tehát lehet, hogy ők a hibásak, és az is lehet, hogy nem szabad változtatni az általuk kiadott fordításon - nem tudom. De azért bemásolom az egészet, abban a formában, ahogyan a megjelenés időpontjában találtam:
Katasztrófába torkollhat az Atlantis űrutazása
| 1999. 11. 30., 00:00 | Frissítve: 13 órájaAz általában vállaltnál nagyobb veszéllyel néz szembe az amerikai űrrepülőgép a következő útján, amikor a Hubble űrtávcső megjavítása céljából űrszeméttel szennyezett pályára kényszerül állni.
Megnövekedett veszéllyel néz szembe az Atlantis űrrepülőgép a következő útján, jelentették a Kennedy űrközpontban. A legújabb latolgatás szerint ugyanis 1 a 185-höz az esélye, hogy az Atlantis jövő havi útja katasztrófába torkollik. Ez sokkal rosszabb, mint a baleset 1 a 300-hoz mért esélye, amikor a Nemzetközi Űrállomást keresi fel a jármű.A Hubble 565 kilométer magasan kering, az űrállomás csak 320 kilométeren. A magasabbik pályán több olyan roncsdarab van, amellyel veszélyes az ütközés. A Hubble az 1990-es pályára állítása óta szerencsére nem sérült meg komolyabban az ilyen kéretlen találkozásoktól.
Az amerikai űrhivatalnál korlátozzák a kockázatvállalás szintjét. Mivel a küldetés veszélyesebb a szabályzatban meghatározott értéknél (1 a 200-hoz), a legfelső vezetéstől a külön engedélyt kellett kérni a hét asztronauta október 10-i felszállásához.
A szemét felrobbant rakéták és műholdak maradványaiból áll. Kína tavaly, az Egyesült Államok az idén februárban lőtt szét egy-egy műholdat, egy orosz szatellit pedig tavaly tavasszal esett darabokra. Nagyobb annak a veszélye, hogy a szilánkjaikkal való találkozás baleset okoz, mint ami a fel- és leszállásnál jelentkezik, mondta John Shannon programigazgató.