Kovácsné, sztahanovista beküldő novellákkal felérő leveleiben azt szeretem, hogy egyrészt kiváló ismeretterjesztő jelleggel bírnak, másrészt nem kell gondolkodnom, mit fűzzek hozzá, mert egyszerűen nincs mit. Még a címet is ő adta.
Kapcsolgattam a tévét egy bús október 17-i estén (mert Kovács nem volt hajlandó nézni az Octopus II. c. zseniális opuszt), és az Animal Planethez érve egyszer csak azt kellett látnom, hogy a népek teljes pánikban borulásznak fel a csónakjaikkal valami folyón, mert rájuk ugráltak a „pontyok". Mondom magamban, nocsak. Legközelebb fazékkal megyek horgászni, megvárom, míg a potyka ugrik, és már kész is a halászlé. Ám a virgonc entitások a képen nem olyanok voltak, mint a ponty, inkább a busára emlékeztettek. Régen voltam utoljára kettes Állattanból, ezért néztem kicsit a műsort, hátha kiderül valami, és mikor elhangzott az „ázsiai ponty" szakkifejezés, már ugrottam is rá a guglira. A http://en.wikipedia.org/wiki/Asian_carp „Asian carp" címszó alatt összesen nyolc fajt sorol fel, egyebek közt az amurt és a közönséges pontyot is, közülük viszont valóban a fehér busa (Hypophthalmichthys molitrix, az „Asian carp" kategórián belül a „silver carp") az, amelyik akrobatikus mutatványokkal szórakoztatja a nagyérdeműt, miközben mellesleg totálisan tönkreteszi a Mississipi meg a Nagy-Tavak ökoszisztémáját.
Ázsiai ponty vonalon egyébként vadító káosz uralkodik az interneten. Maga az „ázsiai ponty" is rengeteg találatot ad, ezek azonban valamennyien ugyanazon a mondjuk három darab nem szakember által fordított újságcikken alapulnak, melyek annak idején hírt adtak a busa betelepítése nyomán fellépő problémákról Amerikában. Most mondhatnánk, hogy az „ázsiai ponty" eléggé megtelepedett már a magyar nyelvben, de szerintem inkább ne mondjuk. Van szegény halnak tisztes polgári neve, ez a busa, ad abszurditás „ezüst kínai ponty", sőt, „ezüstponty". A busa annyiból is szerencsés, hogy arról még az egyszeri háziasszony - akit ugyebár az Animal Planet hivatott kiművelni a világ dolgaiban - is hallott, karácsonykor tele van vele a piac. Ha azt halljuk, hogy „busa", megnyugszunk, és többé nem lopódzkodunk rettegve a Tesco élőhalas pultja mögött, hátha ránk veti magát a nagy fene ponty, hogy átharapja a torkunkat.